kedın

eski bir etiyopya efsanesine göre kedi hikayesi _ euqon paşadan

bu ev kedisi dedigimiz hayvanatın hikayesi ormanda başlıyor. kedi ormanda salınırken, karşısına bir antilop çıkar ve kedi antilopa hayran kalır. ” vay be boynuzları da var vay be vay vay, ben bununla takılayım” der ve antilopun kıçının dibinde gezmeye başlar…

antilop bir aslanla karşılaşır. aslan iki pençe bi tokat anilobu alaşağı eder. “vaaay vay vay, süpermiş nan bu yaratık nan” der kedi, gözleri büyür, kalbi hızla çarpar filan… “ben bununla takılayım”. aslanım peşinden ormanda takılmaya devam eder…

aslanla gezinirlerken, bir adet fil karşılarına çıkar. fil iki diş bi gövde aslanın azına sıçıp bırakır. kedi çılgına döner. ” naaaaaaaannnn naaaaan olm kocaman ve cüsseye bak laaan bi hamlede devirdi aslanı naaaan” diye gaza gelip fille takılmaya baslar.

velhasıl fille takılırlarken, filin karşısına eciş bücüş sümsük bi insan evladı çıkar fili silahıyla öldürür. tek dişini de keser ve omzunun üstüne alıp devam eder. kedi çılgına döner.” ohhhaaarrrr lan bu bukadarcık cüssesiyle bu fili böyle indirdiyse yere ben bununla takılırım laaaaan” diye herifin peşine takılır.

herif evine vardiginda, karısı karşılar. karısı eve geç geldigi için herife pataküte sağlam girer. sümsük herif iki büklüm olur kosesine cekilir. kedi ” vay canina! fili öldüren adami bu dize getridiyse ben bununla takilirim” der.

ogün bugündür, kedi, kadinin dibinden ayrilmamistir.

Leave a Reply